Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Na zdjęciu widać dwie dziewczynki z mikrofonami, przed nimi grupa dzieci zwrócona do dziewczynek twarzami, a do oglądającego zdjęcia tyłem. Oprócz tego tablica z napise: 16.11 Dzień Tolerancji.

Dnia 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Według zapisów Deklaracji Zasad Tolerancji, tolerancja to:

respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
docenianie rozmaitości kultur;
otwarcie na cudze myśli i filozofię;
ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

W naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez uczniów klasy 8c dla młodszych kolegów. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania, mogąc zaprezentować swoją wiedzę oraz poglądy. Przygotowane zostały gazetki tematyczne, nawiązujące także do zagadnienia życzliwości, które nieodłącznie wiąże się z akceptacją drugiego człowieka. Wśród uczniów wszystkich klas zbierano pocztę życzliwości, która zostanie odczytana adresatom w kolejnym tygodniu. Dodatkowo na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się kolorowe prace wykonane przez zespoły klasowe wraz z wychowawcami, nawiązujące do tematu tolerancji - czym jest dla uczniów i jak chcą tę postawę w sobie rozwijać.

Każdy w naszej szkole może poczuć się akceptowany i bezpieczny.

Na zdjęciu widać tyły głów  licznej grupy dzieci, przed dziećmi chłopiec z mikrofonem i kartką. Uczeń coś czyta.

Plakat przyklejony na szybie na drzwiach sali. W pionie hasło tolerancja, w poziomie kolejno: tacy sami, równość, życzliwość, empatia, dobroć, radość, pomaganie, szacunek, akceptacja, otwartość.

Na drzwiach sali, na szybie przyyklejone wycięte z papieru i pokolorowane dłonie. Na nich napisane hasła: akceptacja, zrozumienie, dobroć, uprzejmość. W środku kartka z cytatem: 16 listopada Dzień Tolarancji. Tolerancja nie znaczy, że mam kogós lubić za to, że jest inny.  Tolerancja jest wtedy, kiedy nie rzucasz się z nożem na kogoś, kto Ci nie odpowiada.