Patron

Teodor Bolduan urodził się 11 stycznia 1902 roku w Kościerzynie w rodzinie kupca. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę, kończąc jednocześnie trzyletnią dokształcającą szkołę zawodową. Następnie przeniósł się do Torunia, gdzie pracował w sklepie żelaznym Leona Czempisza od 1 kwietnia 1919 roku do 8 lutego 1920 roku.

Po odbyciu służby wojskowej w Grudziądzu wrócił do Kościerzyny i od 1 marca 1921 rozpoczął pracę (jako pracownik kontraktowy) w starostwie. W tym też czasie jako ekstern zdobył maturę. W listopadzie 1933 roku przeniesiono Teodora Bolduana do Wejherowa i mianowano tymczasowym burmistrzem miasta. 1 sierpnia 1934 roku został zatwierdzony na stanowisko zawodowego burmistrza Wejherowa. W tym czasie pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz był członkiem Polskiego Związku Zachodniego.

Jako gospodarz miasta Wejherowa Teodor Bolduan zadbał o jego infrastrukturę, o czym świadczą fakty:

  • budowa basenu kąpielowego ze zmienną wodą,
  • budowa kortów tenisowych,
  • powstanie Teatru Kaszubskiego,
  • rozbudowanie sieci wodociągowo- kanalizacyjnej,
  • brukowanie ulic i wykładanie chodników płytami,
  • wybudowanie fabryki kafli, które przeznaczone były przede wszystkim dla rozbudowującej się Gdyni.

Teodor Bolduan jako burmistrz Wejherowa kierował się zawsze dobrem jego mieszkańców. Zadbał o godziwą egzystencję bezrobotnych organizując dla nich szeroki front robót publicznych. Niezamożnym mieszkańcom Wejherowa, poprzez wprowadzenie dogodnego systemu pożyczek, umożliwił zakup działek pod budowę domków jednorodzinnych, z których wkrótce powstała dzielnica Wejherowa - Śmiechowo.

2 września 1939 roku Teodor Bolduan został aresztowany, następnie osadzony w budynku gestapo w Gdyni i zmaltretowany za dumne przyznanie się do tego, że jest Polakiem. Oddany do dyspozycji Niemców wejherowskich, zginął rozstrzelany w lesie nad szosą szemudzką w połowie października 1939 roku, w wieku 37 lat.

W 1946 roku ekshumowano odnalezione zwłoki Teodora Bolduana i złożono na cmentarzu w rodzinnej Kościerzynie.

Pamięć burmistrza - patrioty, człowieka prawego, bohatera uczczono nadając jednej z ulic miasta jego imię, a w miejscu zamordowania wzniesiono obelisk. 27 października 1984 roku nadano Szkole Podstawowej nr 11 imię Teodora Bolduana, zaś w 2002 roku został on patronem nowo utworzonego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie.

Informacje kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11
im. Teodora Bolduana

Osiedle Kaszubskie 27
84-200 Wejherowo

tel.  58 738 63 33
fax. 58 738 63 31

sekretariat@sp11wejherowo.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom Nas o tym.

tel: 58 738 63 33
e-mail: sekretariat@sp11wejherowo.pl

Zamknij menu
Wróć na początek strony