Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bajki, które leczą...

Co to jest i czemu służy BIBLIOTERAPIA I BAJKOTERAPIA

          Biblioterapia to zjawisko znane w krajach zachodnich, ale stosunkowo młode w Polsce - polega ono na terapeutycznym oddziaływaniu na czytelnika za pomocą specjalnie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych, zatem biblioterapia to szerokie wykorzystanie książek w celach terapeutycznych.

          Bajkoterapia jest najpopularniejszą formą biblioterapii, skierowaną do dzieci. Celem bajkoterapii jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych i wspieranie we wzroście osobowym. Wykorzystuje się  w tym celu specjalistyczne bajki terapeutyczne, poruszające konkretne problemy i pomagające w poradzeniu sobie z nimi, np. nieśmiałość, agresja, lęk.

          Niezwykle przydatną w pracy z dzieckiem jest – najpopularniejsza chyba – pozycja z zakresu literatury biblioterapeutycznej: książka Doris Brett „Bajki, które leczą”.

         

          „Bajka może być lekiem na całe zło. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czymś martwi, a my nie bardzo wiemy, jak mu pomóc, doskonałym środkiem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie. Dzięki tej książce rodzice nauczą się, jak opowiadać bajki, jednocześnie rozwiązując problemy dziecka i umacniając z nim więź. Zamieszczone tu historyjki autorka wymyśliła kiedyś dla własnej córki. Każdą z nich można jednak bez trudu przekształcić i dostosować do potrzeb własnego dziecka, które z radością przyjmie opowiadanie stworzone specjalnie dla niego!”

Inne propozycje:

  • Bajki na dobry sen, Gerlinde Ortner
  • Nowe bajki na dobry sen, Gerlinde Ortner
  • Kostka i Bruno, bajki wychowajki, Dominika Słonimska
  • Bajkoterapia, czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, praca zbiorowa

 

           Drodzy rodzice,  podejmijcie dialog ze swoimi pociechami. Wyłączcie telewizory, komputery. Sięgnijcie po książki. Czytajmy dzieciom! Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zaloguj się do szkolnej poczty

KLIMATycznie w Wejherowie

KLIMATycznie w Wejherowie – spotkania w bibliotece

Program rządowy 'Poznaj Polskę"