Bajki, które leczą...
Co to jest i czemu służy BIBLIOTERAPIA I BAJKOTERAPIA
Biblioterapia to zjawisko znane w krajach zachodnich, ale stosunkowo młode w Polsce - polega ono na terapeutycznym oddziaływaniu na czytelnika za pomocą specjalnie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych, zatem biblioterapia to szerokie wykorzystanie książek w celach terapeutycznych.
Bajkoterapia jest najpopularniejszą formą biblioterapii, skierowaną do dzieci. Celem bajkoterapii jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych i wspieranie we wzroście osobowym. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne bajki terapeutyczne, poruszające konkretne problemy i pomagające w poradzeniu sobie z nimi, np. nieśmiałość, agresja, lęk.
Niezwykle przydatną w pracy z dzieckiem jest – najpopularniejsza chyba – pozycja z zakresu literatury biblioterapeutycznej: książka Doris Brett „Bajki, które leczą”.
„Bajka może być lekiem na całe zło. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czymś martwi, a my nie bardzo wiemy, jak mu pomóc, doskonałym środkiem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie. Dzięki tej książce rodzice nauczą się, jak opowiadać bajki, jednocześnie rozwiązując problemy dziecka i umacniając z nim więź. Zamieszczone tu historyjki autorka wymyśliła kiedyś dla własnej córki. Każdą z nich można jednak bez trudu przekształcić i dostosować do potrzeb własnego dziecka, które z radością przyjmie opowiadanie stworzone specjalnie dla niego!”
Inne propozycje:
- Bajki na dobry sen, Gerlinde Ortner
- Nowe bajki na dobry sen, Gerlinde Ortner
- Kostka i Bruno, bajki wychowajki, Dominika Słonimska
- Bajkoterapia, czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, praca zbiorowa
Drodzy rodzice, podejmijcie dialog ze swoimi pociechami. Wyłączcie telewizory, komputery. Sięgnijcie po książki. Czytajmy dzieciom! Zapraszamy do biblioteki szkolnej.