Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka poleca-klasy 4-6

ANTYKWARIAT POD BŁĘKITNYM LUSTREM

Trzynastoletni Dawid nie chce wyjeżdżać z rodzicami na rok za granicę, dlatego zamieszkuje na ten czas u ich znajomego, Melchiora Rasmusena, właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem

w podupadłej dzielnicy portowej. Pewnego ranka Melchior znika bez śladu. Zostawiona przez niego krótka wiadomość pozwala Dawidowi i jego nowej koleżance Larisie podjąć poszukiwania. Stopniowo zaczynają odkrywać dziwne okoliczności zaginięcia Melchiora. Wkrótce będą się musieli zmierzyć

z niełatwymi pytaniami na temat ludzkiego życia.

 

 

 

GRAFIT PASAŻER NA GAPĘ

Seria "Kto mnie przytuli?" oczaruje wszystkich przyjaciół zwierząt. Psiaki i kotki,

o których opowiadamy, mieszkały kiedyś w schronisku dla zwierząt – w Przytulisku.

Marzyły o rodzinie, domu i o tym, że ktoś je pokocha. Kolejne dwa tytuły z serii opowiadają

o przygodach kotka Grafita i pieska Lary.

 

 

 

PECHOWA KLASA NR 13

Kiedy nieszczęsna pani Szczęsna znajduje starą lampę, mieszkający w niej Dżinn obiecuje spełnić

po jednym życzeniu każdego ucznia z klasy numer 13. Wydaje wam się, że to świetna sprawa? O nie! To katastrofalna katastrofa. Magiczne życzenia ściągają na głowy uczniów z klasy numer 13 całą masę niefortunnych zdarzeń. A więc… uważaj, czego sobie życzysz!

 

 

 

PRZYGODY W ŚWIECIE MINECRAFTA. WOJNA CIEMNOŚCI.

Druga seria "Przygód w świecie Minecrafta".

Akcja tej opowieści rozpoczyna się w momencie, w którym skończyła się seria pierwsza.

Larissa i Dylan wprowadzają w życie plan powstrzymania Withera. Tymczasem Josh, Andre

i Suzy, po porwaniu Herobrine’a przez pająka jaskiniowego, wyruszają w niebezpieczną

podróż przez bezkresną pustynię.

 

 

 

SPIRIT ANIMALS. ZWIERZODUCHY

Czworo dzieci, jedenastolatków, mieszkających w dużej odległości od siebie, przechodzi ten sam rytuał – Nektaru Ninani – pod okiem nieznajomych odzianych w płaszcze.            Z czterech nagłych strumieni światła wyłaniają się cztery niezwykłe bestie – wilk, lampart, panda i sokół. W jednej

chwili los dzieci – i całego świata – zmienia się na zawsze.
Wkrocz do świata Erdas, w którym każde dziecko w pewnym wieku odkrywa,                   czy posiada swego zwierzoducha – rzadką więź pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, która obojgu nadaje wielką moc. Abeke, Meilin, Conor i Rollan ze swoimi magicznymi zwierzętami muszą się udać na niebezpieczną wyprawę, żeby ocalić Erdas. Z odległej         i dawno zapomnianej krainy nadchodzi bowiem mroczna potęga, która pustoszy świat. Los Erdas zależy teraz od czworga młodych, którzy najpierw muszą odkryć wyjątkową więź łączącą ich ze zwierzoduchami, by nauczyć się z nimi współpracować i czerpać                        od nich moc, jak inni Naznaczeni.
Powodzenie misji zależy od tego, czy im sie uda oraz... od ciebie.

 

 

 

ZBÓJ.ZBIÓR OPOWIADAŃ O KONIACH I KONIKACH

Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło

i ze znastwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. Bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Przecież, nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.

 

 

 

AFRYKA KAZIKA

Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika. 

 

 

 

NELA I TAJEMNICE OCEANÓW

W tej książce zostaniemy morskimi badaczami. Będziemy nurkować i odkrywać podwodny świat ryb, ssaków i innych fantastycznych zwierząt!

Zbadamy dno Morza Czerwonego, zanurkujemy w Oceanie Indyjskim, poszukamy rekinów, skrzydlic, delfinów oraz przemiłych krów morskich, czyli diugoniów. Będziemy obserwować manty, płaszczki i ogończe oraz spróbujemy wtopić się w ławicę makreli z otwartym pyskiem. Poszukamy ośmiornicy kokosowej, oraz poznamy zwierzęta głębinowe, które żyją                   w kompletnej ciemności.

 

 

 

NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK

Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem,                 że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej   w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

"Co dzieje się ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami? Bajka o dziesięciu skarpetkach odpowiada na to pytanie w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarowując inną przygodę.

Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem. Mam pośród nich swoją ulubioną, ale nie zdradzę, którą! Sami wyruszcie                     w świat z dziesięcioma skarpetkami

i znajdźcie swoją ukochaną historię. Ostrzegam tylko, że przeczytanie tej książki grozi zachwytem. I tym, że już nigdy nie spojrzycie tak samo na żadną, nawet najbardziej spraną skarpetkę!"
Zofia Stanecka

 

 

 

 

PADDINGTON 2

Paddington od kilku miesięcy mieszka w Londynie w nowym domu. Często jednak myśli                  o swojej ciotce Lucy z Peru, a gdy zbliżają się jej 100 urodziny, pragnie ofiarować             jej idealny prezent. Znajduje jedyną w swoim rodzaju książkę, która niestety zostaje skradziona.

Czy Paddingtonowi uda się ją odnaleźć?

Książka  zawiera kolorowe zdjęcia z filmu.

 

 

 

PAMIĘTNIK ZUZY - ŁOBUZY

Zaczynamy! Zuza i cała 6b jadą na wycieczkę klasową nad Bałtyk, a tam już na nich czekają stada koni (plus lama) i ósmoklasistów. Chcąc ich pokonać, Wściekłe Króliki muszą połączyć siły ze swymi największymi wrogami – Lamerkami i Twardzielami. Na szczęście Zuza zabrała swój spray antyberenikowy. I flet, ma się rozumieć.

 

 

 

PAX

"Pax" to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu),                    o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje                   i uniwersalne tematy czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (z wzajemnością) – a lisa wypuścić        do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć,                jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu       i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

 

 

BAŚNIOBÓR

W Baśnioborze trwają wakacje.
Seth, wbrew woli dziadka, znów sprzedaje satyrom baterie. Podczas nielegalnych interesów wpada na ślad dziwnej plagi: istoty światła przemieniają się w stworzenia ciemności. Zaraza zatacza coraz szersze kręgi, dotyka nawet najbardziej pokojowych gatunków. Przerażone istoty zbierają się

w najlepiej chronionych rejonach lasu. Opiekunowie rezerwatu nie wiedzą, co robić,        by zapobiec pladze. Próbują odkryć przyczynę tajemniczych wydarzeń.

Tymczasem Kendra dołącza do Rycerzy Świtu i wraz z innymi członkami bractwa wyrusza

na niebezpieczną misję: trzeba odnaleźć kolejny artefakt, zanim uda się                               to Stowarzyszeniu Gwiazdy Wieczornej. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego stawką są losy jednego z rezerwatów.

Czy Seth dzięki brawurze znów uratuje Baśniobór? Czy Kendra sprosta czekającemu               ją zadaniu? Sprawdź! Daj się wciągnąć Pladze cieni!

 

 

 

BIEDNA MAŁA LUNA

Bella, suczka Laury, wkrótce urodzi szczenięta. Laura nie może się tego doczekać, chociaż wie,

że pieski trafią do nowych domów, gdy tylko wystarczająco podrosną. Gdy jednak szczenięta przychodzą na świat, jedno okazuje się bardzo maleńkie i rodzice nie mają pewności,

czy przeżyje. Mała suczka, której Laura nadaje imię Luna, musi być całą dobę karmiona               z butelki.

To będzie ciężka praca, ale dziewczynka zrobi wszystko, co w jej mocy, by ratować Lunę...

 

 

 

CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY

Charlie znajduje Złoty Bilet do fabryki czekolady szalonego pana Wonki. Pracują w niej małe tajemnicze stworzenia, które uwielbiają kakao. Rzeką płynie czekolada,                       a wszystkie rośliny zrobione są ze słodyczy. Czy ty też masz ochotę popłynąć landrynkową łodzią i spróbować gumy o smaku trzydaniowego obiadu? Albo dostać telewizor, z którego można wyciągać prawdziwe czekoladowe batoniki?

Łakomczuchy, przed wami idealna książka na deser!

 

 

 

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt 

 

·         O czym śni pies? Dlaczego macha ogonem?

·         Dlaczego chomik chowa się w kątach i dziurach?

·         Dlaczego jaszczurka gubi ogon?

·         Dlaczego jamnik jest taki długi?

·         Które ze zwierząt jest największym śpiochem?

·         Dlaczego zebry mają futro w paski?

·         Czy drzewo czuje kolce?

·         Dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada?

·         Dlaczego psy wąchają się pod ogonem?

 

Te pytania i kilkadziesiąt innych, często niespodziewanych i podchwytliwych, zadają dzieci,

które lubią wiedzieć wszystko. Odpowiada na nie wielka miłośniczka zwierząt, ceniona lekarz weterynarii i pisarka, Dorota Sumińska. Książka intrygująca nieoczywistą wiedzą, opowiadająca

o najbardziej charakterystycznych zachowaniach zwierząt. Zaskakujące obserwacje, barwne anegdoty, humor i ogromna dawka wiedzy.

 

 

 

KOSZMARNY KAROLEK

Koszmarny Karolek przedstawia najpaskudniejsze, najobrzydliwsze, ale najprawdziwsze ciekawostki o ludziach i zwierzętach.  Niech szkolna biologia się schowa - tu dopiero natkniemy się na kopalnię faktów. Możemy się dowiedzieć, kto ma najdłuższe włosy

w uszach i do kogo należy rekord w pluciu na odległość. Mieszanka zabawy

i najprawdziwszej nauki!

 

 

 

MIKOŁAJEK

Mikołajek to postać doskonale znana kilku już pokoleniom Czytelników.

Ma ogromny talent do pakowania się w najrozmaitsze tarapaty,

choć zazwyczaj wynikają one z bardzo dobrych chęci. Mikołajek i jego rodzice mieszkają we Francji. Wraz z Alcestem, Joachimem, Gotfrydem, Ananiaszem

i innymi chłopcami Mikołajek chodzi do szkoły. Na lekcjach może nie jest najpilniejszym czy najzdolniejszym uczniem, ale i tam udaje mu się przeżyć niesamowite, a na pewno zabawne przygody. "No bo co w końcu,

kurcze blade" - jak mawia sam bohater. Młodzi Czytelnicy mogą też być zupełnie pewni, że z Mikołajkiem nie będą nudzić się ani przez chwilę!

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Zaloguj się do szkolnej poczty