Przemówienie

Utworzono dnia 26.06.2020

Drodzy Uczniowie, Absolwenci,

Szanowni Rodzice, Opiekunowie,

Dzisiaj zakończenie roku szkolnego, zupełnie innego niż wszystkie dotąd. Nie miałam sposobności osobiście przekazać wszystkim gratulacji i podziękowań, dlatego pozwoliłam sobie w tej formie zwrócić się do Uczniów, Rodziców, Nauczycieli.

Za progiem czekają wakacje, przygoda, upragniona chwila wytchnienia od nauki i wielu szkolnych obowiązków, które wypełniły niejeden dzień i wieczór. I tak minęło wiele dni szarych, zwyczajnych i wyjątkowych, aż nadszedł moment pożegnania.

W szkole nie jest ważne, skąd przyszedłeś, liczy się człowiek i to, jaki ma pomysł na siebie. Ile pracy wkłada w pokonanie swych słabości, przezwyciężenie trudności i odniesienie sukcesu. Każda praca, każdy wysiłek podjęty dla pokonania trudności zasługują na uznanie i pokazanie innym, że można wznieść się ponad przeciętność i pokonać zwyczajność. Rzetelna nauka uczy uczciwości, obowiązkowości i  pracowitości, pozwala zyskać szacunek do siebie samego.

W szkole szczególnie dobrze czują się ci, którzy mają marzenia, są pracowici, kreatywni, nie boją się wyzwań i potrafią im sprostać. Ludzie poświęcający swoje życie realizacji pasji czy jest to nauka, sport, czy sztuka wyrastają na ludzi szlachetnych, nieprzeciętnych, którzy pragną z życia czerpać dla siebie jak najwięcej, a innym dawać poczucie satysfakcji i przekonanie, że każda praca ma sens, jeśli wykonywana jest dobrze.

„Różnymi drogami biegnie życie ludzkie, ale wszyscy szukają szczęścia, miłości i pragną odnieść sukces". Jestem głęboko przekonana, że Wy – Drodzy Uczniowie- taki sukces odniesiecie. Różne będzie nosił imiona: ciekawa szkoła, wymarzona praca, kochająca rodzina, ale zawsze będzie on Waszym dziełem i Waszym spełnieniem.

Życie tak naprawdę właśnie teraz stoi przed Wami otworem. Musicie wkroczyć w nie zdecydowanym krokiem i nie bać się świata. Śmiało podejmować wyzwania i chwytać dzień, aby nasycić się jego urodą.

Z tego miejsca dziękuję wychowawcom i nauczycielom, którzy starali się rozbudzić w swych wychowankach ciekawość świata i pasję do nauki.

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do zachęcenia innych  do myślenia, marzenia i poznawania. Ja w swoim życiu spotkałam wyjątkowych nauczycieli, którzy pokazali mi bogactwo świata i rozbudzili chęć poznawania. Wierzę głęboko w to, że Wy także takich przewodników myśli spotkaliście w tej właśnie szkole. Świadczą o tym Wasze ogromne sukcesy.

Codziennie staramy się nadać sens nauczaniu, dbać o wiarygodność, uczyć poczucia wartości i dobrych obyczajów, zachęcać do rywalizacji naukowej i sportowej - tylu cudownych i wspaniałych młodych ludzi.

Nasze dzisiejsza pożegnanie to zarazem podsumowanie dorobku pracy wielu osób – rodziców, grona pedagogicznego i przede wszystkim pracy uczniów. Gratuluję sukcesów, wszelkich osiągnięć, które dają WAM poczucie, że nie zmarnowaliście lat spędzonych w tej szkole. Rodzicom dziękuję, że trwali przy swych dzieciach w chwili tryumfu i zwątpienia, że dodawali wiary, gdy ogarniało Was zwątpienie. Drodzy Rodzice bez Was, Wasze dzieci, nie osiągnęłyby tak wiele.

Drodzy ósmoklasiści, to ostatnia moja nauka dla Was: idąc przez życie pamiętajcie, że zawsze musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”. I choć nie wiecie, czy macie talent do życia, starajcie się życia nie zmarnować.

Rodzicom dziękuję za wspieranie swych dzieci w zdalnym nauczaniu i serdeczne słowa, którymi dziękowali Państwo za pracę nauczycieli. Wszystkim życzę zdrowia i udanych wakacji.

Do zobaczenia.

Wioleta Podolska