Dzień Zdrowia Psychicznego

czułe myśli

W poniedziałek, dnia 10 października promowaliśmy w naszej szkole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Został on ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie

„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

W dobie dzisiejszych kryzysów jak choćby pandemia COVID-19 czy nadal trwająca wojna w Ukrainie, szczególnie warto jest mówić o promocji i ochronie zdrowia psychicznego, czynić z niego jeden z priorytetów w podejmowanych działaniach. Codzienny stres, rosnące tempo życia oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawianiu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Dlatego troska o o dobre samopoczucie oraz zdrowie psychiczne powinno być stałym elementem naszego życia.

Jak o siebie zadbać?

Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.

Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie.

Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.

Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Poproś o pomoc, kiedy czujesz, że jest Ci to potrzebne.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

dzieci czytające czułe myśli

kącik edukacyjny